مرحله اول: گرفتن کدمعاملاتی (کدبورسی)


مرکز آموزش بورس ایران:

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی (کد بورسی – کد سهامداری) دارید. کارگزار در واقع واسط بین شما و بازار بورس می‌باشد و معاملات سهام توسط کارگزار انجام می‌شود.
کد معاملاتی نیز نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران می‌باشد و شما با کدمعاملاتی شناخته می‌شوید. ده‌ها کارگزاری مختلف وجود دارد و می‌توانید برای گرفتن کد سهامداری به یکی از کارگزاری‌ها در شهر خودتان مراجعه کنید. اگر در شهرتان هیچ کارگزاری وجود ندارد، می‌توانید به وسیله سایت‌ کارگزار، درخواست کد سهامداری را بصورت غیرحضوری برای کارگزار ارسال کنید.

اما سوال اینجاست که چگونه کد بورسی بگیریم؟

بسیار ساده و راحت تنها با داشتن اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه و مراجعه به دفاتر یکی از کارگذاری های رسمی بورس ، میتوانید درخواست کد معاملاتی دهید . این خدمات توسط هر گارگذاری که انجام شود ، کاملاً رایگان است و برای دریافت کد بورسی از شما هیچ هزینه ای دریافت نمی شود.
کد معاملاتی شناسه اختصاصی برای سرمایه گذار است که از ۳ حرف اول نام خانوادگی و یک عدد ۵ رقمی تشکیل شده. بطور مثال ، اگر نام شما علی رحیمی است ، کد بورسی شما ممکن است، کد معاملاتی شما ، به این شکل است : رحی۱۲۳۴۵
هنگام ثبت نام ، نیاز به ارائه یک شمارۀ حساب از بانک سامان یا ملت میباشد که در آن باید اجازۀ برداشت از حساب خود را توسط کارگذاری بدهید.
برای ثبت‌نام غیرحضوری در کارگزاری و دریافت کد سهامداری، با گرفتن پرینت قرارداد که در سایت کارگزاری‌ها موجود است انرا تکمیل کرده و همراه با مدارک موردنیاز توسط پست به آدرس کارگزار ارسال می‌کنید. روند دریافت کد معاملاتی ممکن است در کارگزاری‌ها متفاوت باشد و به سیاست کاری کارگزاری‌ها بستگی دارد. به طور معمول حداکثر پس از ۱۰ روز کد معاملاتی برای شما ارسال می‌شود و می‌توانید خرید و فروش سهام را انجام دهید. راهنمای ثبت‌نام غیرحضوری را می‌توانید در سایت کارگزاری‌ها بخوانید یا برای کسب اطلاعات کاملتر با کارگزار تماس بگیرید.لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *